De siste årene har Ringebu montert solcellepaneler på nesten alle kommunale bygg. Målet har vært å produsere mer av strømmen som brukes selv, og å redusere strømkostnadene. 10 av kommunens bygg har slike paneler, inkludert rådhuset.
Energiproduksjonen har lagt på 71,8% av maksimal kapasitet i soldagene som har vært.
- Det har vært gode forhold hittil i år, særlig denne uka. Så det har blitt produsert noe over 3,3 MWh strøm. Mesteparten i mars måned, men også litt i februar, forteller prosjektleder bolig og eiendom i kommunen, Steinar Solbakken.
- Vi bruker nok opp alt som produseres, legger han til. Det er også det som er lønnsomt, å bruke opp strømmen som en produserer selv, uten å føre deler ut i strømnettet gjennom strømsalg.
- Panelene produserer akkurat nå på 71% kapasitet. Så det er litt å gå på, men det er nok ikke mulig å oppnå 90-100% over tid. Da må alt være optimalt, med solen på topp og temperatur og alt annet må klaffe. At det produseres på 70-80% kapasitet er vi fornøyde med, det er nok der det kommer til å ligge, sier Solbakken.
Den installerte kapasiteten på rådhustaket er på 59,5 kWp (kilowatt peak). kWp måler solcelleanleggets maksimale kapasitet under optimale forhold, for eksempel når de blir utsatt for direkte sollys. Dersom panelene har en kWp-verdi på 5 kWp, betyr det at de kan produsere 5 kilowatt strøm under ideelle forhold.